Sportive

Pos Name Club Gender/Age Time Award
  Nicki Adams TriAdventure F36 11:59:29 Silver
  John-paul Adamson jp&co M38 14:11:26 Bronze
  Stephen Adamson The Adept Way M41 12:43:06 Bronze
  Richard Adcock Valley Striders Cycling Club M45 13:34:53 Bronze
  Mike Aitchison Big Bear Bikes M44 11:09:46 Silver
  Simon Akrill   M34 11:40:16 Silver
  Shaun Aldcroft   M46 12:15:42 Bronze
  John Paul Allcock   M42 11:56:12 Silver
  Gareth Allen   M42 16:32:03 Bronze
  Emma Alpin Allen Valley Velo F43 12:51:17 Silver
  Tim Amphlett Great Yarmouth Cycling Club M54 12:17:07 Bronze
  Robert Anderson Great Yarmouth Cycling Club M44 11:07:15 Silver
  Neil Armstrong @oldboycc M45 12:31:19 Bronze
  Nick Avery Olympus Automation M45 15:24:27 Bronze
  Gonzalo Avila-Sanchez Network Rail M39 12:42:14 Bronze
  Simon Avis   M36 10:04:31 Silver
  Ishmail Badr   M47 13:40:43 Bronze
  Dave Bailey Don't Blink M41 10:16:41 Silver
  Wayne Ball Derby Flyers M51 14:18:29 Bronze
  Chris Barber   M43 09:54:57 Gold
  Matthew Barbrook   M46 14:42:11 Bronze
  Richard Barcan Hotwells Irregulars M63 12:06:42 Bronze
  Chris Barker   M27 12:51:32 Bronze
  James Barker James Barker M36 13:28:55 Bronze
  Matt Barker K2 M44 10:48:29 Silver
  Chris Barrett   M38 12:12:49 Bronze
  Darren Barrs Newcastle numpties M43 11:50:00 Silver
  Matthew Barsby   M28 11:23:40 Silver
  Iain Bartlett Team BarHar M40 14:28:16 Bronze
  Steve Batt Lincoln Wheelers CC M49 12:15:25 Bronze
  Martin Bay   M52 11:09:46 Silver
  Brendan Beaton   M32 12:40:41 Bronze
  Adrian Beckett Birkdale CC M29 12:10:33 Bronze
  Matthew Beech windsor-beech M43 12:54:09 Bronze
  Craig Bell Allen Valley Velo M30 11:38:47 Silver
  Patrick Bell   M55 11:22:14 Silver
  Scott Bell Abellio Wheelers M30 11:36:11 Silver
  Stuart Bell Chapeau Cycling Club M36 11:44:36 Silver
  Adey Bennett Saddleworth Sudocremers M38 13:03:05 Bronze
  David Bennett Barmey Bennett M29 11:56:06 Silver
  Robert Bennett Abellio Wheelers M24 14:33:54 Bronze
  Simon Bennett Abellio Wheelers M55 15:02:50 Bronze
  Thomas Bennett   M36 12:34:48 Bronze
  Martyn Bensley Chapeau Cycling Club M43 14:03:30 Bronze
  Daniel Benson   M28 10:40:46 Silver
  Martin Bergerud   M47 10:39:55 Silver
  Mark Bergin Black Caps M36 13:51:38 Bronze
  Darrell Bettany   M52 13:34:46 Bronze
  Judy Bewell Wetherby Runners and Triathletes F53 13:37:20 Bronze
  Richard Bewell Wetherby Runners and Triathletes M51 13:00:32 Bronze
  Fraser Bews The beach masters M35 11:56:51 Silver
  Stewart Billbrough mamil M48 14:56:25 Bronze
  Joe Billington FE King Long Way M43 12:13:29 Bronze
  Steve Birch Airedale Olympic M44 12:54:39 Bronze
  Chris Bird Rule Five M38 11:22:26 Silver
  Gerald Bishop   M40 11:25:33 Silver
  David Blick 7inSeven M41 11:34:12 Silver
  Clive Bond Great Yarmouth Cycling Club M35 11:44:07 Silver
  Mark Bond Blue Light Print M50 15:22:50 Bronze
  Christian Bonneff   M42 12:39:03 Bronze
  Andrew Boome Olympus Automation M28 15:23:19 Bronze
  Jo Bottomley   F47 13:05:18 Bronze
  Steve Bottomley   M48 11:03:24 Silver
  Nick Bowden Don't Blink M51 11:57:43 Silver
  Garry Bowman Wetherby Runners and Triathletes M41 14:37:07 Bronze
  Adeline Brack   F39 15:02:08 Bronze
  Leighton Brack   M36 15:23:02 Bronze
  Mark Bradbury Network Raik M40 12:41:34 Bronze
  Peter Bramhall Got no Name M36 14:27:05 Bronze
  Tom Brewis albaRosa cycling club M39 13:53:40 Bronze
  Dylan Bridgett Don't Blink M44 11:57:31 Silver
  Kelvin Briscall   M36 11:40:24 Silver
  Wes Briscoe   M31 12:41:02 Bronze
  Edward Britton   M32 10:00:18 Silver
  James Britton KTC M29 10:00:22 Silver
  Nigel Britton   M46 12:59:40 Bronze
  Keith Brook Birkdale CC M59 16:06:35 Bronze
  Ben Brookes   M34 13:41:34 Bronze
  Brad Brookes   M33 13:41:31 Bronze
  Charlie Brookes   M31 12:41:03 Bronze
  Adrian Brooks Soul Survivors M57 11:03:29 Silver
  Eddie Brooks   M59 14:01:17 Bronze
  Karen Brooks Lincoln Wheelers F55 12:07:23 Silver
  Andrew Brown   M44 13:53:49 Bronze
  Colin Brown Lauder Mamils M51 14:47:50 Bronze
  David Brown   M46 13:43:31 Bronze
  David Brown BBM Revolution M50 10:42:51 Silver
  Mark Brown   M37 12:23:39 Bronze
  Paul Brown Skinnydog M41 11:32:51 Silver
  Robert Brown The Hotties M35 12:45:28 Bronze
  Tracy Brown   F38 11:09:37 Silver
  Peter Brumpton Lincoln Wheelers M45 13:37:38 Bronze
  Jez Brunyee Rollercoaster M54 12:47:20 Bronze
  Karl Bryers   M46 13:48:12 Bronze
  Mick Buin   M53 14:35:46 Bronze
  Andrew Bulloch Eldwick M44 10:14:10 Silver
  Thomas Bunn   M22 12:51:37 Bronze
  Steven Bunting 7inSeven M36 11:17:34 Silver
  Stuart Burdett Great Yarmouth Cycling Club M27 12:15:06 Bronze
  Richard Butler EPO M35 09:26:46 Gold
  Tim Byard   M44 11:55:43 Silver
  Mick Cable Olympus Automation M56 12:05:20 Bronze
  Peter Callaghan Wetherby Runners and Triathletes M52 12:55:43 Bronze
  Alison Campbell Valley Striders Cycling Club F34 13:16:06 Bronze
  Ivor Campbell Rock & Road/Velominati M51 11:57:29 Silver
  Mark Campbell Acklam rufc cycling team M48 10:34:50 Silver
  Robert Campbell Allen Valley Velo M59 15:36:11 Bronze
  David Carpenter All Terrain Cycles M42 11:12:42 Silver
  Alan Carr albaRosa cycling club M51 11:15:52 Silver
  Mike Carrick albaRosa cycling club M28 11:14:02 Silver
  Mark Carvosso   M42 13:05:34 Bronze
  Matthew Casson Saddleworth Sudocremers M46 13:03:39 Bronze
  Matthew Causier Bolsover & District Cycling Club M26 09:52:02 Gold
  Dan Chaffer albaRosa cycling club M41 13:09:00 Bronze
  Glen Chantler CW Swim School M37 14:51:21 Bronze
  James Chapman   M31 09:54:16 Gold
  Paul Chapman Bolsover & District Cycling Club M46 10:46:50 Silver
  Tim Chapman   M45 12:41:57 Bronze
  James Chevalier Bolsover & District Cycling Club M29 12:02:01 Bronze
  Alex Cleminson   M52 13:47:07 Bronze
  Brian Clough   M55 09:30:25 Gold
  Jonathan Clough yorkshire flyer M26 12:19:58 Bronze
  Mark Cobban Leoni UK M32 12:04:46 Bronze
  Mark Cockbain   M42 15:40:17 Bronze
  David Cocker Wroot Road Warriors M38 10:29:56 Silver
  Adam Cockerham Wetherby Runners and Triathletes M38 14:36:29 Bronze
  Nigel Cocking Bolsover & District Cycling Club M52 12:14:35 Bronze
  Marcus Cohen albaRosa cycling club M43 11:39:48 Silver
  Lawrence Colby Great Yarmouth Cycling Club M50 11:40:26 Silver
  David Coldwell   M51 11:47:03 Silver
  Andy Cole The Hotties M35 12:45:22 Bronze
  Greg Cole The Hotties M29 12:45:18 Bronze
  Ged Coll Valley Striders Cycling Club M49 13:20:39 Bronze
  Gareth Collins Olympus Automation M46 13:50:32 Bronze
  Andrew Congleton Congleton F42 12:16:54 Silver
  James Constable K2 M48 11:50:43 Silver
  Mark Cook   M46 10:46:42 Silver
  Paul Cook   M54 11:18:32 Silver
  Phil Cook   M39 11:30:07 Silver
  Simon Cook   M49 11:27:31 Silver
  Jack Cooke Wetherby Runners and Triathletes M45 11:34:22 Silver
  Stephen Cooley   M49 14:36:44 Bronze
  Tom Coombs jp&co M33 14:13:53 Bronze
  Andrew Cooney Royal Standard RC M46 12:19:40 Bronze
  Anthony Cooper Chaperone M37 13:18:59 Bronze
  Neil Cooper Prince of Wales Hospice M48 13:32:53 Bronze
  Rob Copeland Ride@5 M37 12:13:38 Bronze
  Sharon Cousen   F44 15:30:58 Bronze
  Mike Cowell East Grinstead Tri Club M45 13:07:24 Bronze
dnf Richard Cowell C2C2C M47    
  Paul Coxon Acklam Hill Tamers M50 10:34:48 Silver
  Matt Craven   M35 13:53:52 Bronze
  Shaun Crofts Bolsover & District CC M46 12:14:23 Bronze
  Charlotte Crossley 7inSeven F34 13:53:27 Bronze
  Jeremy Curtis CURTIS M45 13:11:55 Bronze
  Joshua Curtis CURTIS M17 13:11:54 Bronze
  Shaun Cust Valley Striders Cycling Club M46 11:51:29 Silver
  Simon Dalgetty Chapeau Cycling Club M44 14:05:17 Bronze
  Fred Darlington Surrey Police CC M53 12:01:55 Bronze
  Alex Davies   M36 12:59:09 Bronze
  Andrew Davies   M38 11:22:19 Silver
  Antony Davies La Squadra M49 13:51:52 Bronze
  Gary Davies Team Endurancelife M37 09:34:48 Gold
  Graeme Davies Team PDS M43 12:18:42 Bronze
  Natalie Davies Brighton Phoenix F41 12:36:25 Silver
  Sarah Davies   F36 12:58:32 Silver
  Tom Davies TriAdventure M36 11:59:11 Silver
  Richard Davis Bike Racing Mayhem M41 11:45:02 Silver
  Jill Dawes   F39 12:30:25 Silver
  Finlay Dawson Finlay Dawson M45 11:43:52 Silver
  Peter Dawson   M50 14:10:03 Bronze
  Richard Dearing albaRosa cycling club M31 12:25:24 Bronze
  Martin Deevy Team Dv M49 13:46:26 Bronze
  Thomas Deevy TeamDeevy M38 13:46:19 Bronze
  Mark Delaney Delaney M46 12:19:52 Bronze
  James Derry The Peregrines M46 10:45:11 Silver
  Joanne Derry Wetherby Runners and Triathletes F50 13:01:16 Bronze
  Chris Dickin Chalford Cycling Club M40 12:34:47 Bronze
  Andrew Dickson Team6Pack M39 13:05:16 Bronze
  Matthew Dilley Team Rate Good M37 12:14:17 Bronze
  Matt Dixon   M26 10:09:37 Silver
  Chris Dobson Chapeau Cycling Club M41 14:02:59 Bronze
  Timothy Docker Team PDS M55 13:24:21 Bronze
  Nicholas Dowell   M42 12:56:04 Bronze
  Nick Downing   M36 10:32:45 Silver
  Ryan Downs Samlesbury cycling club M21 12:23:02 Bronze
  Spencer Downs Samlesbury cycling club M51 12:23:31 Bronze
  Jamie Doy Solebay Cycle Sport M49 11:27:13 Silver
  Jonathan Dudley Wetherby Runners and Triathletes M19 11:42:28 Silver
  Julian Dudley Wetherby Runners and Triathletes M51 12:45:20 Bronze
  Sophie Dummer jp&co F37 14:50:12 Bronze
  Mark Eady   M51 11:53:43 Silver
  Marc Eales Great Yarmouth Cycling Club M40 16:10:24 Bronze
  Ian Eardley John eastwood M42 15:01:25 Bronze
  Stewart Eastbrook   M35 16:24:59 Bronze
  Andrew Ebbage Bolsover & District Cycling Club M42 11:38:43 Silver
  John-paul Edwards   M40 10:00:10 Silver
  Neil Edwards   M53 11:44:20 Silver
  Mark Eggleston Solitary M42 10:55:46 Silver
  Jonathan Eglin Saddleworth Sudocremers M43 13:02:26 Bronze
  Grant Eglon   M47 12:12:20 Bronze
  Jed Ellerby albaRosa cycling club M49 11:38:28 Silver
  Wayne Elliott EDSbikes M37 13:24:31 Bronze
  Chris Ellis Beach Masters M48 11:56:48 Silver
  Wayne Ellis mamil M46 14:56:08 Bronze
  Toby Evans   M44 10:12:32 Silver
  Timothy Fairley Team PDS M46 11:40:25 Silver
  Matt Faragher albaRosa cycling club M31 11:11:13 Silver
  Rolf Farrell Airedale Olympic M47 12:54:06 Bronze
  Joe Faulkner Chaperone M52 13:49:45 Bronze
  Paul Felton Valley Striders Cycling Club M42 14:06:34 Bronze
  Martin Fido   M43 13:23:53 Bronze
  Christopher Finister   M41 11:06:06 Silver
  Ian Finlay   M47 12:28:03 Bronze
  Martyn Finn albaRosa cycling club M46 11:57:08 Silver
  Steve Fisher   M42 08:47:40 Gold
  Mick Fitzpatrick Leoni UK M53 15:21:11 Bronze
  Andrew Fletcher   M49 10:57:33 Silver
  Sean Fletcher Main boys M35 12:02:21 Bronze
  Jenny Foreman Finlay Dawson F45 11:44:04 Silver
  Jonathon Forrester   M33 15:23:58 Bronze
  Richard Forrester   M34 15:24:29 Bronze
  Stephen Foster Main Boys M46 16:16:00 Bronze
  Simon Fox   M49 13:47:50 Bronze
  Richard French   M36 11:40:35 Silver
  Anne Frizell   F48 13:57:51 Bronze
  Neil Fryer Bolsover & District Cycling Club M42 12:02:52 Bronze
  Mike Furby Valley Striders Cycling Club M43 11:50:32 Silver
  Stewart Galloway   M46 12:23:34 Bronze
  Mark Gannon   M46 14:27:28 Bronze
  Greg Gargiulo Olympus Automation M46 13:17:48 Bronze
  Richard Gate albaRosa cycling club M47 11:08:29 Silver
  Lauren Gault 7inSeven F20 14:02:36 Bronze
  Will Gault 7inSeven M24 14:01:36 Bronze
  Kevin Gear bmcc M38 10:56:45 Silver
  Gregory George Boscombe Rockets M44 11:12:12 Silver
  David Gerard (Wibble150) M46 13:30:17 Bronze
  Carrie Gibson   F43 14:10:42 Bronze
  David Gibson   M36 11:54:09 Silver
  Graham Gibson Olympus Automation M46 13:35:28 Bronze
  Chris Giglia albaRosa cycling club M29 14:00:18 Bronze
  Tim Gilling Performance Cycles M60 12:17:03 Bronze
  Mike Gilpin   M33 12:37:50 Bronze
  Kenny Gilroy Chalford Cycling Club M40 12:33:51 Bronze
  John Goldie   M47 11:22:28 Silver
  Simon Gooch   M46 11:11:36 Silver
  Marc Goulding   M44 14:44:33 Bronze
  David Gratton   M39 13:43:20 Bronze
  Peter Gratwick   M40 12:13:16 Bronze
  Robert Gray Wetherby Runners and Triathletes M51 11:33:46 Silver
  Adam Green TEAM ESSENCE M25 12:44:11 Bronze
  Ben Green Team Green M34 12:45:34 Bronze
  Richard Green Richard Green M38 12:20:31 Bronze
  Tom Green Team Green M32 12:46:32 Bronze
  John Greenslade   M54 15:51:46 Bronze
  Brent Greenway   M52 12:39:40 Bronze
  Mark Greenway   M43 12:50:11 Bronze
  Scott Greenway   M38 12:50:05 Bronze
  Fraser Gregory   M52 14:07:15 Bronze
  Nick Gregory   M24 12:43:25 Bronze
  Elliot Grice No Idea M31 12:37:45 Bronze
  Stephen Grice   M58 12:38:50 Bronze
  Warren Grice   M29 12:38:53 Bronze
  Adrian Grimbley Prince of Wales Hospice M48 13:32:42 Bronze
  David Grimes   M64 13:07:31 Bronze
  Dean Grindell   M45 12:38:21 Bronze
  Tim Guilfoyle   M50 12:05:27 Bronze
  Stephen Gunn   M48 12:03:41 Bronze
  Richard Hall C2C2C M44 12:11:41 Bronze
  Steve Hall   M43 14:00:38 Bronze
  Timothy Hall Saddleworth Sudocremers M48 13:02:47 Bronze
  Ian Hallas Garforth Velo Club M45 13:04:38 Bronze
  Steven Hammond   M50 15:29:46 Bronze
  Erik Hamoen Abellio Wheelers M31 11:14:36 Silver
  Richard Hanson M&R M50 12:02:28 Bronze
  Andrew Hardman Birkdale CC M40 12:13:12 Bronze
  Jackie Hardman Royal Standard RC F60 13:39:13 Bronze
  Peter Hardman Royal Standard RC M64 13:39:15 Bronze
  Rob Harlow Great Yarmouth Cycling Club M24 14:03:12 Bronze
  Michael Harper   M45 12:23:07 Bronze
  Darrell Harris Trans Pennine Express M40 14:35:41 Bronze
  Shaun Harris mamil M45 14:55:41 Bronze
  Iain Harrison   M36 15:32:59 Bronze
  James Hartley   M42 11:10:50 Silver
  Colin Hartshorn team weazy M42 12:22:08 Bronze
  Chris Harvey Team BarHar M35 14:28:17 Bronze
  Paul Harvey CC London M39 12:52:24 Bronze
  Stephen Harvey Team BarHar M38 14:28:08 Bronze
  Tim Harvey   M41 10:18:41 Silver
  Keith Hatter K2 M52 13:03:56 Bronze
  Adrian Hatton Bolsover & District Cycling Club M38 10:46:38 Silver
  Andy Haw Allen Valley Velo M54 13:42:48 Bronze
  Robert Haworth Lincoln BOUNDERS M57 12:35:02 Bronze
  Simon Haydock   M57 12:39:14 Bronze
  Mark Haynes albaRosa cycling club M43 12:10:45 Bronze
  Lennne Hayter Allen Valley Velo F34 12:59:45 Silver
  Mark Hayward Bolsover & District Cycling Club M45 11:38:47 Silver
  Beckie Head Deans Croft CC F35 13:34:51 Bronze
  Damian Healy   M47 13:47:06 Bronze
  Simon Heather KFA (CC&C) M46 16:08:19 Bronze
  Adrian Heaton albaRosa cycling club M32 11:27:01 Silver
  Christian Henderson Allen Valley Velo M42 10:19:45 Silver
  Anthony Henson albaRosa cycling club M41 11:15:32 Silver
  Alan Hewitt   M49 12:32:55 Bronze
  Peter Hibbert Saddleworth Sudocremers M55 13:02:25 Bronze
  Matt Hill Team LEJOG M24 13:32:29 Bronze
  Simon Hill Chaperone M41 12:17:34 Bronze
  Stuart Hill   M47 11:56:33 Silver
  Greg Hilton albaRosa cycling club M47 11:53:05 Silver
  John Hind Bolsover & District Cycling Club M49 10:52:30 Silver
  Stuart Hindmarch   M49 12:37:22 Bronze
  Kieran Hodgson   M40 11:25:31 Silver
  Nick Hodgson Saddleworth Sudocremers M49 13:03:19 Bronze
  David Holden Main boys M49 12:01:58 Bronze
  Neil Holliday (Wibble150) M45 13:30:12 Bronze
  David Holme   M45 11:13:27 Silver
  Jason Holmes   M47 12:39:34 Bronze
  Niel Holt iCycle M51 14:01:52 Bronze
  Mike Holyoak   M52 11:42:23 Silver
  Doug Hook   M52 13:13:12 Bronze
  Joseph Hook Abellio Wheelers M23 14:32:11 Bronze
  Steve Hooper   M37 13:24:08 Bronze
  Kev Hope Network Rail M36 12:41:20 Bronze
  Gary Horner LINCSQUAD M42 14:33:20 Bronze
  Kevin House Great Yarmouth Cycling Club M44 14:26:28 Bronze
dnf Trevor Howard Bonito Squadra Corse M49    
  Paul Howell   M50 14:00:33 Bronze
  Craig Howells nova raiders M40 17:16:22 Bronze
  Jonathan Howells Nova Raiders M43 13:44:59 Bronze
  Darren Huckerby   M37 12:13:36 Bronze
  Jon Humpherson 7inSeven M39 14:44:54 Bronze
  Phil Humphreys   M47 12:03:27 Bronze
  Jack Hunt   M50 11:12:57 Silver
  Paul Hunter Wetherby Runners and Triathletes M53 13:01:45 Bronze
  Andy Hutchins   M49 12:44:03 Bronze
  Niall Innes   M43 13:48:29 Bronze
  Sonia Insley Bolsover & District Cycling Club F39 12:04:40 Silver
  Claire Jackson Allen Valley Velo F52 12:51:40 Silver
  Mike Jacobs Chalford Cycling Club M40 12:35:01 Bronze
  Daniel James   M37 11:21:34 Silver
  Ian Jarvis   M54 10:55:41 Silver
  Martin Jarvis   M34 19:27:00 Bronze
  Chris Jeffs   F53 16:04:53 Bronze
  Hywel Jenkins   M44 13:43:21 Bronze
  Michael Jervis Hill's Angels M37 11:38:16 Silver
  Graham Jex Dorset Doddlers M55 12:56:25 Bronze
  Walker John Network Rail M33 12:42:02 Bronze
  Paul Johnson CycleChat M45 13:43:22 Bronze
  Alastair Jones albaRosa cycling club M42 11:13:23 Silver
  Anita Jones Brighton Phoenix F43 12:31:02 Silver
  David Jones Cappuccino Cycling Club M45 09:47:16 Gold
  Kathy Jones SY Tri F33 13:48:52 Bronze
  Paddy Jones   M53 12:29:14 Bronze
  Robin Jones Jones M37 12:14:22 Bronze
  Michael Jowett Michael Jowett M51 09:58:56 Gold
  Paul Jukes Birkdale CC M39 16:06:02 Bronze
  Denny Kearns CC London M35 12:52:17 Bronze
  Damian Keefe Samlesbury cycling club M45 12:23:06 Bronze
  Garry Keenan Wetherby Runners and Triathletes M49 13:01:38 Bronze
  Steve Keenan   M52 11:12:49 Silver
  Ade Kelly Leoni UK M43 12:32:21 Bronze
  Chris Kelly   M45 11:22:20 Silver
  Ian Kelly Saddleworth Sudocremers M45 13:02:11 Bronze
  Richard Kendal performance cycles M45 12:17:15 Bronze
  Roger Andrew Gray Kerr Got no Name F65 13:28:40 Bronze
  Alex Kidner albaRosa cycling club M33 11:09:27 Silver
  David Kilburn   M60 12:27:21 Bronze
  Phil King Birkdale CC M38 16:06:11 Bronze
  Thomas Kneen Selby CC M19 09:58:44 Gold
  Mark Laidlaw   M44 12:30:26 Bronze
  Mark Laithwaite laithers M51 15:04:03 Bronze
  Andrew Lamb 7inSeven M51 14:09:07 Bronze
  Leigh Lancaster Bolsover & District Cycling Club M40 12:06:09 Bronze
  Kevin Lawrence Bolsover & District Cycling Club M45 12:14:02 Bronze
  Tony Leach   M51 12:04:03 Bronze
  Richard Leafe Chaperone M49 13:37:53 Bronze
  James Leavesley 7inSeven M42 11:41:02 Silver
  Phillip Leedham Bolsover & District Cycling Club M47 12:05:13 Bronze
  Rod Lees Rod M58 10:46:35 Silver
  Roger Leighton JLP M45 11:30:21 Silver
  Matthew Letham Kia Kaha M44 11:43:43 Silver
  Kip Levett   M41 12:35:05 Bronze
  Jack Levick Tuxford Clarion M17 13:28:27 Bronze
  Justin Lewis Ride@5 M37 12:11:12 Bronze
  Brad Lincoln C2C2C M47 12:11:38 Bronze
  Neil Lindley   M52 11:17:22 Silver
  Maurice Linfield   M55 12:35:42 Bronze
  Philip Littlewood B&DCC M44 14:51:13 Bronze
  Colin Lloyd Colin Lloyd M42 13:00:08 Bronze
  Gary Lloyd Glossop Kinder Velo M55 12:20:04 Bronze
  Morgan Lloyd   M27 11:10:58 Silver
  Andrew Lunn Royal Standard RC M51 13:37:00 Bronze
  Mike Lunn Tonge CC M46 11:54:55 Silver
  Craig MacDougall AB Agri M42 15:14:28 Bronze
  Dave MacFarlane   M33 13:53:16 Bronze
  Paul Maddox Newcastle numptys M49 11:51:02 Silver
  David Mainprize   M53 14:14:32 Bronze
  Jerome Majorel Cappuccino M41 09:47:23 Gold
  Kevin Malone   M34 12:27:16 Bronze
  Brendan Maltman Skinny ninja M47 11:15:42 Silver
dnf Hannah Mansell   F34    
  Parry Mansell Bolsover & District Cycling Club M53 14:51:26 Bronze
  Jerome Manson   M42 10:17:42 Silver
  Carl Marlow   M51 13:15:36 Bronze
  Lee Marston Team 6 Pack M40 13:05:05 Bronze
  Andy Mason Bolsover & District Cycling Club M53 13:05:32 Bronze
  Richard Mason   M48 13:58:13 Bronze
  Alastair Mathewson KFA (C&CC) M37 16:06:27 Bronze
  Gary Matthews   M53 11:27:18 Silver
  Chris Maudsley   M41 13:50:43 Bronze
  Jonathan Mayne Tri-Adventure M41 11:40:35 Silver
  Michael McCabe   M40 12:43:40 Bronze
  William McCaffrey Valley Striders Cycling Club M50 11:49:57 Silver
  Alan McCartney Royal Standard RC M65 12:07:19 Bronze
  Charles McClintock Allen Valley Velo M48 10:16:54 Silver
  Joanna McClintock Allen Valley Velo F48 10:17:00 Gold
  Chris McDonald Harris-McDonald Express M38 14:35:54 Bronze
  Kevin McGing Leoni UK M51 15:20:38 Bronze
  Simon McGowan   M50 10:07:59 Silver
  Conor McGuigan Bolsover & District Cycling Club M46 11:38:45 Silver
  Richard McGuire   M39 11:10:37 Silver
  James McInerney Main Boys M37 12:02:17 Bronze
  Michael McKennna   M34 12:21:10 Bronze
  Michael McKerrow Honister 92 M57 11:21:47 Silver
  Richard McLelland Rule #5 M38 11:06:35 Silver
  David McManus Allen Valley Velo M44 13:06:28 Bronze
dnf Laine McMichael K2 F45    
  Alex McNulty Chapeau Cycling M29 11:44:43 Silver
  Ian Mellor @oldboycc M48 12:04:52 Bronze
  Steven Meyerhoff Abellio Wheelers M35 11:14:44 Silver
  David Miller   M45 14:32:14 Bronze
  Roy Miller Team RM M44 14:36:03 Bronze
  Tony Mills Valley Striders Cycling Club M43 11:50:25 Silver
  Tom Minden Black Caps M34 13:51:25 Bronze
  Liam Mitchell Barnet Velo Club M33 10:47:11 Silver
  Stuart Mole   M41 13:03:45 Bronze
  Russell Molloy Samlesbury cycling club M39 12:23:23 Bronze
  Simon Monk Digital Clubbing M38 12:41:10 Bronze
  James Moore Rapid Thigh Movement M27 10:53:11 Silver
  James Moore Great Yarmouth Cycling Club M25 11:06:12 Silver
  Simon Moore   M41 10:59:41 Silver
  Maurizio Mori La Squadra M47 13:51:49 Bronze
  Alistair Morris For Goodness Shakes! M42 11:16:02 Silver
  Paul Morris   M49 11:35:11 Silver
  Matthew Morton Birkdale CC M28 16:06:13 Bronze
  Simon Mumford   M47 11:15:28 Silver
  Johnathan Munkley Its Buzzin M28 11:41:19 Silver
  Dan Murray Valley Striders Cycling Club M38 11:49:01 Silver
  Ryan Murray Cleveland Wheelers M36 11:48:51 Silver
  Antony Muscroft   M44 11:20:18 Silver
  John Musgrove Bolsover & District Cycling Club M54 12:14:49 Bronze
  Nigel Muttick Wharfedale Wheelers M38 10:32:13 Silver
  Andrew Neesam   M49 12:57:18 Bronze
  Ben Nelson Birkdale CC M39 10:59:37 Silver
  Lee Nelson Lee Nelson M40 13:28:56 Bronze
  Barney Newbould   M26 11:26:12 Silver
  Peter Newbould   M56 11:26:20 Silver
  Steve Newhall   M44 11:16:45 Silver
  Brian Newson   M35 13:46:35 Bronze
  Andrew Newton   M49 13:17:08 Bronze
  Ivan Newton Allen Valley Velo M47 10:31:34 Silver
  Matthew Newton Cappuccino Cycling Club M42 12:20:16 Bronze
  Marcus Nicholls   M43 11:48:22 Silver
  Martin Nicholls b&dcc M43 12:14:56 Bronze
  Richard Nicholson   M47 12:29:41 Bronze
  Mark Nickerson Great Yarmouth Cycling Club M34 11:07:29 Silver
  Leo Niers Abellio Wheelers M32 11:14:30 Silver
  Christian Nistri albaRosa cycling club M36 12:18:41 Bronze
  Paolo Nistri albaRosa cycling club M40 12:18:20 Bronze
  Pete Nixon Seacroft wheelers M40 09:44:05 Gold
  Gavin Noble   M30 13:48:33 Bronze
  Liam Nolan   M44 12:33:04 Bronze
  John Noone Lincoln Wheelers M48 11:57:16 Silver
  Harry Norman Olympus Automation M50 11:49:51 Silver
  Richard Norris   M32 13:39:47 Bronze
  James O'Brien The Hotties M35 12:45:12 Bronze
  Simon O'Brien 7inSeven M42 14:45:17 Bronze
  Jo Odonnell   F55 13:21:25 Bronze
  Mark Oldfield   M47 11:51:00 Silver
  Marcus Olive albaRosa cycling club M40 11:15:33 Silver
  Simon Oliver Stephens Scorchers M51 12:26:21 Bronze
  Paul Oprysk albaRosa cycling club M45 11:26:50 Silver
  Peter Oram Great Yarmouth Cycling Club M30 16:07:53 Bronze
  John O'Reilly Don't Blink M51 12:53:24 Bronze
  Stephen O'Shea La squadra M50 13:50:48 Bronze
  Brendan O'Toole Birkdale CC M49 17:45:57 Bronze
  Michael Oughtred Royal Standard RC M44 13:15:27 Bronze
  Peter Outwin It's Buzzin M51 11:41:10 Silver
  Sally Ozanne Chaperone F36 13:19:01 Bronze
  Mark Padley Lincsquad M42 14:39:49 Bronze
  Graham Page   M44 11:40:30 Silver
  Shaun Pallister Mammoth Lifestyle M49 08:58:23 Gold
  Howard Parker Birkdale CC M38 17:45:18 Bronze
  Carol Parsons   F51 13:41:49 Bronze
  Niall Paterson Honister 92 M39 09:10:18 Gold
  Susan Paterson Honister 92 F43 11:22:24 Silver
  Tony Patterson Bolsover & District Cycling Club M57 13:05:50 Bronze
  Daniel Pearce   M29 12:51:30 Bronze
  Lee Pearce team lee M34 12:51:31 Bronze
  Andrew Pearson   M51 12:58:44 Bronze
  Richard Pease   M51 11:22:11 Silver
  Luis Pereira jp&co M27 14:13:41 Bronze
  Anthony Perkins Great Yarmouth Cycling Club M44 12:19:57 Bronze
  Graham Perkins   M47 10:35:10 Silver
  Richard Pettifor Brighton Phoenix M48 14:38:35 Bronze
  Christian Pichon   M48 13:37:05 Bronze
  Ciaran Pickering 257 M37 09:52:07 Gold
  Matthew Pickford Tonge CC M40 11:54:48 Silver
  Kerry Pilkington   F40 11:58:42 Silver
  David Pitt Chapeau Cycling Club M33 12:06:27 Bronze
  Chris Plews Wetherby Runners and Triathletes M42 11:26:20 Silver
  Gary Pollard Lincoln Wheelers CC M50 12:52:51 Bronze
  Richard Pollard Valley Striders Cycling Club M40 11:49:36 Silver
  Nigel Pontin   M43 13:41:50 Bronze
  Adam Poole   M42 13:40:45 Bronze
  Andrew Pooley   M49 12:52:31 Bronze
  Andy Poonawala   M36 12:13:21 Bronze
  John Potter albaRosa cycling club M52 11:08:29 Silver
  Jon Pownall Valley Striders Cycling Club M25 11:50:35 Silver
  Dan Price Valley Striders Cycling Club M32 13:16:17 Bronze
  Oliver Price   M33 11:18:44 Silver
  James Priestley JLP M44 11:28:09 Silver
  Andrew Pringle Honister 92 M48 11:21:54 Silver
  Jason Procter Valley Striders Cycling Club M45 11:49:13 Silver
  Marianne Pughe Allen Valley Velo F42 12:52:28 Silver
  Daniel Pulman Got no Name M44 13:29:47 Bronze
  Sue Purkis   F38 12:37:49 Silver
  Chris Radley   M42 12:59:16 Bronze
  John Rainbow Great Yarmouth Cycling Club M46 13:47:12 Bronze
  Simon Randfield randfield M44 11:22:33 Silver
  Nadia Randji   F27 13:50:52 Bronze
  Jorgen Fischer Ravn The Peregrines M45 10:45:22 Silver
  Geoff Rawlings K2 M49 13:03:49 Bronze
  Jen Rawsthorne Team RM F37 14:36:40 Bronze
  Philip Raynor 7inSeven M36 12:12:35 Bronze
  Richard Rea   M43 12:09:00 Bronze
  Ian Renwick Richardson's Scarborough M54 13:11:27 Bronze
  Craig Rhodes the machine M42 14:39:32 Bronze
  Patrick Rice Team PDS M46 12:04:04 Bronze
  Andrew Richards Hendrew M37 12:27:18 Bronze
  Dave Richards @oldboycc M33 12:31:48 Bronze
  Charlotte Richardson   F28 11:13:30 Silver
  Craig Richardson-Woodward AB Agri M43 15:11:31 Bronze
  Adrian Riddleston Chalford Cycling Club M43 12:34:54 Bronze
  Robert Riding   M44 14:31:28 Bronze
  Alan Riley   M44 14:56:06 Bronze
  Chris Roberts Allen Valley Velo M42 10:35:22 Silver
  Andrew Robertson   M56 13:05:08 Bronze
  Steven Robertson   M48 09:51:02 Gold
  David Robinson Honister 92 M44 11:22:14 Silver
  Glen Robinson Abellio Wheelers M38 11:18:16 Silver
  Jo Robinson   F46 13:04:11 Bronze
  Matt Robinson Allen Valley Velo F25 11:51:06 Silver
  Paula Robinson   F48 12:02:11 Silver
  Steve Robinson   M44 13:03:55 Bronze
  James Rogerson Lincoln Wheelers M38 12:53:06 Bronze
  Andrew Roo Garforth Velo M35 13:04:47 Bronze
  Andrew Rose   M32 13:46:26 Bronze
  Andy Rose Solebay cycle sport M46 11:27:00 Silver
  Rhianna Rose albaRosa cycling club F33 12:42:04 Silver
  Lee Rosthorn   M25 13:48:52 Bronze
  Adam Round Lincoln Wheelers CC M34 11:30:48 Silver
  Jim Rounsley   M51 12:50:44 Bronze
  Pete Rowbotham Kettering M62 14:03:15 Bronze
  Mark Rowland marowland M52 12:28:17 Bronze
  Gavin Rusga SMCC M44 11:41:58 Silver
  Martin Russell Coast Busters M46 12:02:05 Bronze
  Andy Sallabank   M52 12:50:58 Bronze
  Paul Sanderson Valley Striders Cycling Club M47 14:07:31 Bronze
  Peter Sanderson mamil M42 14:55:53 Bronze
  Oisin Sands Team Squirrel M35 12:58:19 Bronze
  Douglas Saunders   M63 12:15:18 Bronze
  Glyn Saunders   M33 12:20:45 Bronze
  Andrew Savage   M40 17:13:39 Bronze
  Paul Scaife   M49 13:48:20 Bronze
  Robert Scandle Allen Valley Velo M42 10:19:25 Silver
  Matthew Schofield Derby Flyers M43 14:18:37 Bronze
  Roy Schofield Derby Flyers M65 14:18:46 Bronze
  Mark Scott Featherstone Road Club M39 10:32:38 Silver
  Steph Scott Allen Valley Velo F44 13:51:21 Bronze
  Stuart Scott Got no Name M35 14:33:24 Bronze
  Tony Scott Soul Survivors M57 12:37:12 Bronze
  Fiona Shackleton   F48 13:17:49 Bronze
  Chris Shambrook K2 M45 11:33:59 Silver
  John Shanks Valley Striders Cycling Club M31 13:35:25 Bronze
  Tim Sharpe @oldboycc M40 12:30:33 Bronze
  Kevin Sharples Samlesbury cycling club M40 12:24:05 Bronze
  Nicky Shaw Team Shaw F25 12:16:17 Silver
  Andrew Shears   M48 14:10:07 Bronze
  Niall Short   M41 11:05:21 Silver
  John Sidebotham AB Agri M42 15:14:44 Bronze
  Ian Simcock   M45 14:32:29 Bronze
  Ben Simkin   M36 13:50:08 Bronze
  Dan Simmons albaRosa cycling club M28 13:47:36 Bronze
  Dan Simmons Inzpire M43 11:42:24 Silver
  Damian Simons   M35 10:40:50 Silver
  Stuart Simons   M36 10:40:40 Silver
  Andy Simpson   M41 10:32:49 Silver
  Paul Simpson   M38 13:03:43 Bronze
  William Sims Valley Striders Cycling Club M57 13:17:59 Bronze
  Adam Skelton albaRosa cycling club M32 12:29:20 Bronze
  Simon Skelton albaRosa cycling club M34 11:58:20 Silver
  Mark Skerratt Leoni UK M50 15:21:27 Bronze
  Paul Slater   M33 12:02:30 Bronze
  Scott Slater wooley foundation M27 13:48:58 Bronze
  Andy Smith   M51 11:36:46 Silver
  David Smith   M50 08:41:38 Gold
  David Smith bmcc M56 10:56:52 Silver
  Edward Smith Don't Blink M44 09:20:16 Gold
  Ken Smith Bmcc M70 10:56:53 Silver
  Lee Smith Alboa Roas CC M45 11:11:36 Silver
  Lee Smith   M46 13:12:32 Bronze
  Neal Smith wroot warriors M52 13:30:30 Bronze
  Robin Smith The Hotties M46 12:50:31 Bronze
  Peter Southby Wetherby Runners and Triathletes M41 11:41:19 Silver
  Chris Spellman Black Caps M36 13:51:09 Bronze
  Duncan Spelman Saddleworth Sudocremers M49 13:02:40 Bronze
  Ian Spence Airedale Olympic M45 12:53:54 Bronze
  Neil Spence Honister 92 M45 11:22:37 Silver
  Andrew Spencer   M46 13:32:54 Bronze
  David Spencer   M53 10:34:29 Silver
  Samuel Spencer Lincoln Tri M44 10:01:39 Silver
  Tom Spreyer Team Tom M35 12:07:48 Bronze
  Gabriel Staples   M35 12:10:39 Bronze
  Terry Steele   M43 14:31:26 Bronze
  Malcolm Steer   M52 13:05:20 Bronze
  Michael Stephens Stephens Scorchers M44 12:27:00 Bronze
  Mark Stephenson   M39 12:11:29 Bronze
dnf Stuart Stockley   M41    
  Andy Stoneman Valley Striders Cycling Club M41 11:49:03 Silver
  Chris Stoneman Airedale Olympic M62 12:54:54 Bronze
  Chris Storer   M56 14:14:36 Bronze
  Gareth Stubbs Deans Croft CC M43 13:34:56 Bronze
  John Styles Team Congleton M46 12:16:49 Bronze
  Iain Suffield   M41 09:41:43 Gold
  Jim Sutherland Boslover and District CC M57 12:34:30 Bronze
  Ruth Sutherland Bolsover and District CC F55 12:34:12 Silver
  Ian Sutton   M51 15:19:53 Bronze
  Lee Sutton   M32 13:25:03 Bronze
  Nick Swindin Team Noah M46 13:02:48 Bronze
  Tim Swindin   M47 12:41:40 Bronze
  Ryan Tallent Garforth Velo Club M38 13:04:42 Bronze
  Dave Talton Olympus Automation M35 13:53:02 Bronze
  James Tarran Valley Striders Cycling Club M48 13:21:13 Bronze
  Sam Taylor   M26 15:47:38 Bronze
  Martin Telford La Squadra M45 13:50:36 Bronze
  Alan Thomas   M55 11:36:06 Silver
  Chris Thomas   M38 11:21:30 Silver
  David Thomas   M52 14:32:46 Bronze
  Neil Thomas   M48 11:56:34 Silver
  Iain Thompson Ab Agri M54 15:14:48 Bronze
  Paul Thompson Garforth Velo Club M44 13:05:09 Bronze
  David Thorne   M42 16:06:36 Bronze
  Joe Thornhill Joe M45 11:28:59 Silver
  Chris Thornton Great Yarmouth Cycling Club M35 11:07:43 Silver
  Duncan Thorpe albaRosa cycling club M50 10:59:29 Silver
  Yvonne Tibble Dorset Doddlers F56 12:56:23 Silver
  Tracey Tickner Insanity F42 16:24:23 Bronze
  James Tiffany   M34 11:23:37 Silver
  Michael Tinker VSCC M60 14:01:50 Bronze
  Mark Tobin albaRosa cycling club M41 11:33:59 Silver
  John Carlo Tomlinson Honister 92 M28 11:21:18 Silver
  Mark Tomlinson   M38 14:27:08 Bronze
  Nigel Tomlinson Olympus Automation M39 12:07:04 Bronze
  Jonathan Topps Chalford Cycling Club M48 12:33:39 Bronze
  Ian Tovell SMCC M46 11:41:43 Silver
  Simon Travell Bolsover & District Cycling Club M38 10:46:57 Silver
  Ross Triffitt   M31 13:49:04 Bronze
  Nevil Trotter monkeydog M44 11:05:20 Silver
  Gary Tucker Olympus Automation M44 13:18:09 Bronze
  Rob Tuley albaRosa cycling club M34 13:43:56 Bronze
  Sophie Tuley albaRosa cycling club F32 13:43:48 Bronze
  Ben Turner Endurancelife M32 11:16:28 Silver
  Matt Turner @oldboycc M40 12:31:52 Bronze
  Wayne Turner Bolsover & District Cycling Club M45 11:00:56 Silver
  Paul Tuson   M56 09:46:43 Gold
  Jamie Tweddell albaRosa cycling club M33 13:44:48 Bronze
  Jason Tyers   M44 14:42:22 Bronze
  Dan Tyler   M38 11:37:21 Silver
  Robert Varty Six pack M38 13:05:18 Bronze
  Danny Vaughan @oldboycc M50 12:02:34 Bronze
  Sabrina Verjee Endurancelife F33 11:16:26 Silver
  Neil Vose Hafren CC M44 11:31:52 Silver
  Ian Waddilove AB Agri M59 15:15:24 Bronze
  Andrew Wagstaff Bolsover & District Cycling Club M52 11:00:57 Silver
  Robin Wakefield   M53 11:10:29 Silver
  Colin Walker albaRosa cycling club M42 11:56:44 Silver
  Darren Walker Wroot road warriors M38 12:12:03 Bronze
  Melanie Walker albaRosa cycling club F33 13:48:51 Bronze
  Rob Walker   M50 12:02:22 Bronze
  David Waller   M29 11:03:44 Silver
  Jay Walton Airedale Olympic M27 12:54:10 Bronze
  Adrian Wanless   M49 12:01:47 Bronze
  James Ward albaRosa cycling club M21 12:58:21 Bronze
  Rob Wardle Airedale Olympic M65 12:54:40 Bronze
  Neal Wardman Bolsover & District Cycling Club M54 12:15:29 Bronze
  Stephen Warner Abellio Wheelers M47 14:14:41 Bronze
  Chris Warren Chaperone M33 12:17:27 Bronze
  Luke Waterhouse Airedale Olympic M29 12:54:06 Bronze
  Adrian Watkins   M63 13:27:01 Bronze
  Nic Webb   M43 13:05:15 Bronze
  Steve Webb   M38 12:42:19 Bronze
  Hilary Webber Dorset Doddlers F67 12:45:20 Silver
  Mark Webster   M35 14:43:01 Bronze
  Michael Wells steady away M41 13:52:16 Bronze
  Chris West Great Yarmouth Cycling Club M53 14:02:18 Bronze
  Malcolm West Allen Valley Velo M52 10:48:29 Silver
  Michael Whatley M&R M43 12:15:19 Bronze
  Lisa Whetter   F40 16:04:00 Bronze
  Victoria Whitehead Valley Striders Cycling Club F40 13:16:09 Bronze
  Stuart Whittle   M43 13:31:30 Bronze
  Adrian Whyatt @oldboycc M48 13:53:28 Bronze
  Rik Wiggett   M45 12:09:37 Bronze
  Steve Wilkins Valley Striders Cycling Club M38 11:50:31 Silver
  Mark Wilkinson Hope Tec M54 12:37:48 Bronze
  Bryn Williams Great Yarmouth Cycling Club M48 12:16:12 Bronze
  Stewart Wilson Bonito Squadra Corse M47 08:56:23 Gold
  Toby Wilson 7inSeven M41 12:07:57 Bronze
  Tony Wilson   M46 14:39:39 Bronze
  Tracy Wilson   F46 13:50:23 Bronze
  Richard Wimmer   M45 12:52:08 Bronze
  Eddie Winthorpe Fairweather tandemers M40 11:23:45 Silver
  Darren Wiseman Blue Light Print M44 15:22:26 Bronze
  Steve Witty Wrekinsport M47 12:09:41 Bronze
  Ian Wolsey Ian wolsey M42 11:55:55 Silver
  Mark Womack Great Yarmouth Cycling Club M45 15:35:24 Bronze
  Cath Worth keswick bikes F56 12:29:31 Silver
  Mark Worthington   M47 14:31:19 Bronze
  Andrew Wren Pearson CC M30 12:05:13 Bronze
  Richard Wren   M40 12:05:46 Bronze
  Chris Wright FE King Long Way M45 12:13:55 Bronze
  Jonny Wright Bolsover & District Cycling Club M38 11:38:31 Silver
  Tony Wright Brighton Phoenix M53 11:39:23 Silver
  Shaun Wyllie   M46 11:02:29 Silver
  Martin Yard   M37 13:47:42 Bronze
  Allan Young Royal Standard RC M49 12:03:48 Bronze
  Martin Young Bolsover & District Cycling Club M48 11:38:57 Silver
  Henk-jan Zweers @oldboycc M44 12:31:42 Bronze